Normy společenského chování zasahují do všech oblastí našeho života. Nejinak je tomu i v případě pití čaje. V následujícím stručném přehledu se zaměříme na etiketu v případě slabnostnějšího popíjení čaje. Samozřejmě nelze uplatňovat přísná pravidla v případě pití čaje při horské tůře nebo jako osvěžující přípravek při cestě vlakem.
Jedním z hlavních a předních pravidel v případě čajového dýchánku je pestrá nabídka čajů. Pokud pro přátele uspořádáme odpolední relaxační popíjení čaje, měli bychom připravit nabídku alespoň tří různých druhů čaje (ideální je například trojkombinace černý čaj, zelený čaj a navrch luxusní varianty žlutého čaje, nabídku můžeme zpestřit nějakou rostlinnou směsí či ovocným čajem bez kofeinu). Samozřejmě se nemusíme omezovat pouze na nabídku tří čajů. Inspiraci se meze nekladou. Můžeme předvést celou škálu čajů lišících se chutí, vůní i samotnou přípravou. Dobrou inspirací pro příjemné popíjení je různé čajové nádobí, které vhodně dokreslí atmosféru dýchánku.
Stejně tak, jako například na svatbě je v nabídce alespoň jeden nealkoholický nápoj pro abstinenty, i při našem popíjení zvolíme do nabídky zároveň čisté čaje, i různé směsi s černým čajem (např. vanilkový čaj, nebo oblíbený zdravý zázvorový čaj). Pro přátele, kteří příliš neholdují čisté chuti zeleného čaje, můžeme připravit druhy čajů, které se silně sladí (například Touareq nebo turecké černé čaje).
Správná nabídka čajů při dýchánků by rozhodně neměla opomenout oblíbený čaj Earl Grey. Samozřejmostí by měl být i ryze bylinný čaj, například velice zdravý Rooibos z jihoafrického keře. Specialitou může být servírování japonského obřadního čaje Matcha.
V případě samotné přípravy čaje je nutné řídit se postupem platným pro konkrétní druh čaje. Obecně platí, že konvička a šálky musejí být před nálevem vyhřáté, aby se od stěn voda neochladila a nenarušila tak jemný proces vyluhování. Hostům servírujeme čaj zásadně bez lístků či čajových sáčků. Výjimkou jsou snad jen kvetoucí čaje, které zůstávají v konvičce, neboť rozkvetlý čajový květ skvěle doladí atmosféru popíjení. Každý z hostů by měl mít možnost si po celou dobu dolévat čaj, který jej nejvíc zaujal. Neustále proto raději počítejte s rezervou tří šálků na osobu a konvici.
Čajová etiketa se samozřejmě netýká pouze osoby hostitele. Na pravidla musejí dbát i návštěvníci dýchánku. Zvyklosti pro hosty se zajisté liší podle druhu čaje a kultury. V této souvislosti mezi lidmi panuje mylná představa o tom, že je povinností při pití čaje mít zdvižený malíček. Údajně pro výraz úctu k hostiteli a k čaji. Je to samozřejmě nesmysl. Při držení šálku musí být malíček v zákrytu s ostatními prsty.
Při pití čaje není vhodné zpoza šálku pozorovat hostitele a ostatní zúčastněné osoby na dýchánku. Šálek můžeme držet v ruce, ale ne jako jakousi obrannou hradbu.
Co se týče praktických rad při popíjení čaje, tak dáme k dobru jednu. Pokud máte rádi čaj s mlékem, tak jej nekombinujte s citronem. Do čaje patří buď citron, nebo mléko. Nikdy ne současně.
Dostali jste chuť na kvalitní sypaný čaj z Číny? Nakupte jej pohodlně a hlavně levně na internetu -> obchod s čajem. Případně načerpejte informace o čaji na tomto webu nebo objevte další čaje online.