Odhalte tajemství žlutých čajů

Je žlutý čaj vašim oblíbencem nebo tento název slyšíte poprvé? Ať tak či onak, v našem článku vás s tímto typem čaje trochu víc seznámíme.

Něco více o žlutém čaji

Jedná se o velice vzácný a finančně náročnější čaj. Protože má původ v Číně, můžete ho zakoupit i pod názvem čínský čaj. Oproti černému čaji je žlutý čaj méně vystaven oxidaci a působení tepla a vlhka. Stejně se upravuje i bílý a zelený čaj. Výroba žlutého čaje byla původně dlouho tajemstvím, dříve se totiž vyráběl v budhistických chrámech. Jak název napovídá, má žlutý čaj barvu zlatožlutou a chutná sladce s jemnou příchutí medu.

Výroba žlutého čaje je omezena, zejména kvůli své finanční náročnosti, která se pak samozřejmě odráží i v prodejní ceně. Kvůli jeho ceně si ho koupí hlavně skuteční milovníci čaje.

Jak žlutý čaj působí

Žlutý čaj působí příznivě na lidské zdraví, zejména díky odstraňování volných radikálů z lidského těla pomocí přírodních oxidantů. Velmi dobře ovlivňuje tento čaj také nervovou soustavu, kterou nabudí a pomáhá k lepší soustředěnosti. Účinkuje proti únavě a ocení jej i ti, kdo mají problém s trávením. Pokud jste například po nemoci ztratili chuť k jídlu, žlutý čaj vám ji pomůže navrátit.

Také vás může pití žlutého čaje zbavit špatných vnitřních a svíravých pocitů a celkově příznivě ovlivňuje psychiku člověka. Lidem s vysokým cholesterolem, může pomoci hodnotu snížit.

Nejčastější druhy žlutého čaje

Mezi nejoblíbenější a nejčastější druhy žlutého čaje patří:

  • Jun Shan Xin Zhen Silver Needle: Jedná se o oblíbený druh typu Silver Needle (Stříbrné jehličky). Jeho původ je v Hunan a patří mezi nejlepší čínské čaje, řadí se dokonce do první desítky. Při výrobě se nejdříve suší na pánvi, a poté zabalí do papíru. Nakonec se uloží do příslušné nádoby a zakryje vlhkou látkou ze lnu. Čaj je po vylouhování žlutý s jemně kořeněnou chutí.
  • Meng Ding Huang Ya Yellow Bud: Tento druh má původ v provincii Sešuan v oblasti Meng Dingg. Jeho příprava je stejná jako u výše uvedeného čaje. Po vylouhování má žlutozelenou barvu a chuť jakoby pečenou se stopami květinových tónů a ořechů.
  • Žlutý čaj Ruo Xiang: Čaj, konkrétně jeho lístky, si koupíte zabalené v listu z banánu či bambusu. Takto zabalené dosychají a jsou vystavené mírné oxidaci. Čaj je zelený a má klasickou sladší až medovou chuť.

Můžeme si vyjmenovat ještě některé další druhy čajů např.: Song Yand Yin Hou z čínské provincie, Huoshan Huangya z čínské provincie Anhui, Da Ye Qing z čínské provincie Guangdong a Huang Tan z čínské provincie Zhejiang a mnoho dalších.

Jak připravit žlutý čaj

Chcete si připravit žlutý čaj a neudělat žádnou chybu? Jestliže jste si koupili dobrý čaj, soustřeďte se na správnou přípravu. I když to vypadá jako detail i konvice či samotná voda jsou důležité.

Čaj je lepší připravovat z balené vody, samozřejmě neperlivé. Je možné udělat žlutý čaj i z vody z řádu, ale odborníci to příliš nedoporučují. Určitě také zapomeňte na rychlovarnou konvici. Dokonalý čaj uvaříte v mnohem vhodnější kovové konvici nebo jiné vhodné nádobě. Pokud jste začátečník, nejspíš byste rozdíl nepoznali, ale odborník by rozdíl zcela jistě poznal.

Na 1,5 dl vody dáte asi jednu lžičku čaje. Zalejete vodou, která by neměla mít větší teplotu než je 80 °C a necháte louhovat přibližně 3 – 5 minut. Lepší typy čaje je možné zalít i několikrát, počet opakování je závislý na typu čaje.

Mao Feng

Dostali jste chuť na kvalitní sypaný čaj z Číny? Nakupte jej pohodlně a hlavně levně na internetu -> obchod s čajem. Případně načerpejte informace o čaji na tomto webu nebo objevte další čaje online.


Kde koupit kvalitní sypaný čaj?
© 2011-2024 www.maofeng.cz • Znáte císařské žluté čaje?