Obliba kvalitních sypaných čajů v Česku strmě stoupá. Důvod je nasnadě. Pití čaje je velice zdravé. Ve výsledku se vyplatí vychutnat si pár šálků lahodného čaje denně a být zdravý, než do sebe sypat nejrůznější chemické tabletky "na zdraví". Doposud patří Česká republika na světě spíše k průměrným konzumentům čajů. Za rok činí spotřeba pouhých 250 gramů na osobu. Na rozdíl od Asie jsou upřednostňované balené čaje v sáčcích. Na jedné straně je tím dosaženo snadné přípravy, na straně druhé je fakt, že čaj v sáčcích je obvykle podřadné kvality. Kvalitní čaje jsou pouze mezi sypanými.
Před samotnou přípravou čaje je důležité věnovat určitý čas výběru správného druhu, který se zařadí mezi vaše oblíbené čajíky. O kvalitě a subjektivní oblíbenosti čaje rozhoduje vzhled lístků, barva nálevu, aroma a samozřejmě samotná chuť čaje. Každý druh čaje má svůj charakteristický vzhled, který do jisté míry určuje jeho kvalitu. Kvalitní čaj se má skládat z přibližně stejných lístků a neměl by obsahovat cizí částice. Kvalitní čaj poznáte i podle toho, že sám o sobě příjemně voní již v suché formě, tedy před přípravou. Pokud má čaj výraznou zemitou, mechovitou, plesnivou, připálenou, kyselou či trpkou vůni, zpravidla se bude jednat o méně kvalitní či zcela podřadný druh čaje (například znehodnocený špatným uskladněním).
Odpověď na otázku, zda je lepší kupovat sypaný čaj, nebo dát naopak přednost pohodlné variantě čajů v sáčcích, je jednoduchá. Pokud chcete okusit skutečnou kvalitu čaju, tak dejte v každém případě přednost kvalitnímu sypanému čaji. Jelikož je čaj velice náchylný na vstřebávání pachů z okolí, tak hraje způsob balení významnou roli. Čaj v sáčcích a v papírové krabičce nasaje snadno pachy z okolí, čímž se značně znehodnotí. Čaj by měl být zabalen ve znouzaviratelném obalu (ideálně v zipovém sáčku), který nepropouští světlo, vzduch a vlhko. Vyhněte se čajům v papírových pytlících s průhledem.
Pojďme si nyní představit zásady přípravy čaje. Na kvalitu nálevu má vysoký vliv použitá voda. Pokud si chcete vychutnat komplexní chuť a vůni čaje, tak nepoužívejte tvrdou vodu. Jste-li v oblasti s příliš minerální a tvrdou vodou, dejte přednost raději balené vodě s nízkým obsahem minerálů.
Co se týče teploty vody, tak pro zelený čaj se hodí nepřevařená voda o teplotě 60-80°C (záleží na konkrétním druhu čaje a také na pořadí nálevu). Černý čaj se zalévá vroucí vodou o teplotě 100 °C. Čaj bysme neměli pít příliš horký, mohlo by dojít k nepříjemnému podráždění hltanu a jícnu.
Délka louhování závisí na typu čaje. U zeleného čaje a prvního nálevu vystačíme s max. 3 minutami (30-180 vteřin), u černého čaje 3-5 minut. Zelený čaj je možné zalévat vícekrát. Pro další nálevy zvyšujeme teplotu vody a čaj louhování. Není dobré čaj louhovat příliš dlouho. Ikdyž se po 3 minutách uvolňují blahodárné třísloviny, na své kráse ubývá samotná chuť čaje (týká se zeleného čaje).
Množství čaje je velmi subjektivní. Obecně se dá říci, že na 500ml si vystačíme s 6-10 gramy čaje. Čaj můžeme popíjet během celého dne. Nicméně se nedoporučuje pít čaj v podvečerních hodinách (resp. před spánkem), neboť povzbudivé účinky čaje způsobují nespavost. Poslední šálek čaje vypijte zhruba 5 hodin před spánkem.
Dostali jste chuť na kvalitní sypaný čaj z Číny? Nakupte jej pohodlně a hlavně levně na internetu -> obchod s čajem. Případně načerpejte informace o čaji na tomto webu nebo objevte další čaje online.